Chłodzenie pomieszczeń – funkcja najbardziej podstawowa i umożliwiająca poprawę komfortu termicznego w lecie. Za pomocą klimatyzatora można precyzyjnie kontrolować i dostosowywać do potrzeb temperaturę wewnątrz pomieszczeń.
Ogrzewanie – większość oferowanych aktualnie klimatyzatorów to tzw. rewersyjne pompy ciepła. Dzięki temu możliwe jest odwrócenie procesu chłodzenia do funkcji ogrzewania i korzystanie z komfortu termicznego także poza sezonem letnim.
Wentylacja – klimatyzację można zintegrować z instalacją wentylacyjną (kiedy klimatyzacja jestwyłączona, wentylacja może działać niezależnie). Integracja systemów gwarantuje stałą wymianępowietrza zużytego na powietrze świeże.
Oczyszczanie – zachodzi dzięki wyposażeniu klimatyzatora w filtry. Filtracja powietrza może być bardzo zaawansowana, co szczególnie docenią alergicy. Sposób oczyszczania i możliwość wychwytywania zanieczyszczeń umożliwiają różne rodzaje filtrów zastosowane w danym modelu klimatyzatora.
Osuszanie – klimatyzowane powietrze nie jest wysuszone, a zachowuje odpowiednią dla człowieka wilgotność (40 – 60%). Przy tym poziomie wilgotności nie rozwijają się groźne dla naszych organizmów grzyby i pleśnie.